Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kłaju

Seniorzy  tropicielami historii

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kłaju w roku akademickim 2016/2017  postanowił ocalić od zapomnienia pracę polskich rzemieślników na przestrzeni wieków.  Swoją historyczną podróż rozpoczęliśmy 21-23 kwietnia 2017 zaczynając od zabytków na szlaku Krosno – Sanok. 

  Odkryliśmy Podkarpacie od pierwszych śladów działalności człowieka z okresu paleolitu po wczesne średniowiecze. Bogaty zbiór narzędzi, broni, ceramiki i innych przedmiotów codziennego użytku w Muzeum w Krośnie.

Z łezką w oku oglądaliśmy największą kolekcję lamp naftowych w Europie wspominając rodzinne domy naszych przodków.

Zauroczył nas czarodziej szkła artystycznego Pan Henryk Rysz. Ze swoją rodziną stworzył nowoczesną hutę szkła opartą na tradycyjnej metodzie wytapiania i dmuchania szklanych arcydzieł pielęgnując wielopokoleniowy etos pracy u podstaw. Bardzo jesteśmy mu wdzięczni za piękne i mądre słowa wypowiadane z odwagą, uśmiechem i bez patosu. Pozazdrościliśmy mu trochę tej miłości do pracy wykonywanej z pasją.

Ruiny zamku w Kamieńcu koło Krosna Znane z "Zemsty" hrabiego Aleksandra Fredry zwiedzaliśmy- bacznie się rozglądając. Czy gdzieś nie wybiegnie Gerwazy z gwintówką dla Cześnika? Dowiedzieliśmy się, że zamek nawiedzany jest przez tajemniczą postać Małej Pani. Jak głosi legenda była to dwórka ostatniej wojewodziny kamienieckiej - karliczka Kasia.

Musimy się przyznać, że trochę odbiegliśmy od tradycyjnych tropicielskich zwyczajów spania byle gdzie i byle jak. Usprawiedliwia nas zacny wiek i siwe włosy  przeto swe strudzone ciała złożyliśmy w „Dworze Ostoia”.

Miejscu założonym w 1730r przez Ossolińskich h. Topór i sprzedanym w 1793r. Michałowi Ostaszewskiemu h. Ostoja. Dwór klimkowiecki doszczętnie spłoną w 1949r. Od 1997r. spadkobiercy ostatnich właścicieli przywracają świetność temu miejscu z dbałością o zachowanie historii  z polską gościnnością.

Kolejny dzień przywitał nas deszczem jednak my niestrudzeni odkrywcy zwiedziliśmy pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej obecnie skansen. W muzeum przemysłu naftowego zapoznaliśmy się z urządzeniami zadziwiająco technicznie zaawansowanymi jak na tamte czasy.

Na naszym szlaku rzemiosł różnych: od architektonicznych cudeniek - kościołów i katedr w Krośnie, drewnianych gotyckich perełek kościołów w Haczowie i Iwoniczu Zdroju, przez skansen Miasteczka Galicyjskiego w Sanoku, po mistrza Pelczara w fabryce czekolady i hodowcy Alpak wytwórcy wspaniałych produktów z wełny po największą „rzemieślniczkę” pióra Marię Konopnicką.

Odwiedziny w jej dworku w Żarnowcu który otrzymała w hołdzie od Narodu Polskiego pod koniec swojego, jakże twórczego życia napełniły nas zadumą. To miejsce skromne, magiczne, wypełnione pamiątkami po jej odważnym, patriotycznym życiu.

Naszą wyprawę w przeszłość  mogliśmy odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków konkursowych Gminy Kłaj wydatkowanych w ramach realizacji zadania publicznego: Seniorzy poznają i dokumentują historię polskiego rzemiosła i architektury przemysłowej, zatrzymując ją w kadrze dla swoich wnuków.

Zwieńczeniem  naszych tropicielskich wypraw będzie zorganizowanie wystawy dla młodzieży i mieszkańców Kłaja. Wystawa ma być początkiem głębszego rozbudzenia zainteresowania historią regionu i nawiązania dialogu wielopokoleniowego. Mamy nadzieję, że nasze  dzieci i ich dzieci „zarażą się” od nas  pasją tropiciela dziejów zwiedzając i poznając  ciekawe miejsca. Oby nasze odciski, pot i trud wędrowca nie poszedł na marne .

 

Dorota Kosmowska

Filmy ze zdjęciami z wycieczki.

Cały film można obejrzeć też na profilu FB: 

https://www.facebook.com/maciej.mularczyk.79/posts/10208664074990494?notif_t=like&notif_id=1493322575177121

© 2013-2017 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl